Okuma Raporu'Mart #2020

Salı, Mart 31, 2020

Ülkece, hatta dünyaca zor günlerden geçiyoruz. Hem kendi hemde çevremizin sağlığı adına evden çıkmamaya gayret gösterdiğimiz şu günlerde daha çok okur, daha çok izleriz zannetmiştim. Ancak ruh haline yayılan o gerginlik ve endişe duygusu çoğu zaman saatleri öylece geçirmeye sebep oluyor. Her şey tadını, anlamını yitirmiş gibi...

Mart ayına Suç ve Ceza ile başladım.
Can yayınlarından almış, basımını da çok beğenmiştim. Ancak ben ne yazık ki yine de İş Bankası Yayınları daha iyi bir alternatif diyorum bir Can yayınları sever olarak. Üzülerek eksiliyorum yani.
Kitap üzerine çok yazacak bir şey yok bence. Yani şimdi kim, nasıl kalkar da ''olmamış Dostoyevski?'' diyebilir? Buna nasıl cürret edilir ki?
Bir sistem eleştirisi bundan daha iyi nasıl olabilirdi? Bundan iyisi olur muydu?
Raskolnikov bana hep Oblomov karakterini hatırlatıyor. Doğrudan bir ilişki kurmak mümkün değil belki ancak süreç ve işleyişe kapılan insanlardan ayrı olarak hep o kapı dışında kalan karakter olarak çok benziyorlar. Kendime bir sözüm var, bunu kitaba da not aldım.


''Bu kitabı 10 yıl sonra yeniden okuyacağım...''


En güzel keşif sanırım Gülseren Budayıcıoğlu yönünden oldu benim için. Bundan önce bir kitapta çok sinirlerim bozulmuş, bir iki gün duygusal duygu olarak ortalıkta gezmiş ve sonunda dayanamayıp gözyaşlarımı akmaya bırakmıştım; Tarık Tufan - Düşerken.
İkincisi de Camdaki Kız oldu. Bunun sebebi kendimi bulmamdı. Tesadüf mü desem, dünya küçük mü bilmiyorum. Ancak bir nokta vardı, tek bir nokta. Beni günlerce yerle bir etti. İnsan yerle bir olduğu bir kitabı sever mi? Evet, sever. Çünkü Gülseren Budayıcıoğlu öyle güzel söylemiş ki:''Bu nasıl acı, bu acıya nasıl dayanır insan?''
Hah, aynen öyle!
Demek doğruymuş... Gözyaşlarım, üzüntülerim, kırgınlıklarım öylesine bir duygu depremi değilmiş dedim. Bunu öğrendim, bunu fark ettim, bunu anladım. İşte bu yüzden iyi ki dedim, iyi ki okumuşum...


Sabahattin Ali'nin Canım Aliye Ruhum Filiz kızı Filiz ve eşi Aliye'ye yazdığı mektuplardan oluşuyor. Çok fazla mektup kitabı okumamış olmama rağmen bu kitabın üstümdeki etkisi çok farklıydı. Çok severek okumuş, duygulanmıştım her seferinde. Kitaplığıma alma fırsatı bulunca yeniden okuyayım dedim, oldukça güzeldi!


Kuyucaklı Yusuf nacizane en güzel kitabıydı benim için. Kurgusu, akışı çok hoşuma gitti. Kürk Mantolu Madonna isminden midir bilinmez, dillere pelesenk oldu. Sanki tek kitabı oymuş gibi... Kuyucaklı Yusuf'un tadı Sabahattin Ali'nin ilk kitabı olmasına rağmen çok daha güzeldi benim için.


Bu ay dolu dolu geçti benim için.
Okumalı, alıntılamalı, fotoğraflı, çok güzeldi!
Darısı Nisan ayına diyeceğim, eğer kitaplarım gelmeyi düşünürse!
Şimdilik Game Of Thrones'un özel, resimli koleksiyon baskısını okuyacağım...

Suç ve Ceza Alıntılar

♥İnsanın zihni neyle meşgulse rüyasında onu görür. Hele içiniz rahat olmadı mı, gerçeğe ne kadar da uyar rüyalarımız!

♥Önce biraz ağladılar, ama alıştılar şimdi. Aşağılık insanoğlu her şeye alışır!

♥Denginiz değilim efendim, dengesizim...''

♥Bence, gerçekten büyük insanlar, dünyada büyük acılar çekmek zorundadır.

♥Sonra öğrendim bunun asla olmayacağını, insanların değişmeyeceğini ve onları kimsenin değiştiremeyeceğini ve bunun çabalamaya değmediğini! Evet, böyledir!

♥Anlıyor musunuz, anlıyor musunuz sayın bayım, bir insanın artık gidebileceği hiçbir yerinin olmaması ne demektir anlıyor musunuz? Çünkü insanın gidebileceği hiç değilse bir yerin olması gerekmez mi ?

♥Nefrete sevgiden fazla güvenirim.
Çünkü, nefretin sahtesi olmaz!"

♥Öyle bir sınıra gelirsin ki, onu aşamazsan mutsuz olursun, aşarsan, belki o zaman daha da mutsuz olursun.”

♥Dünya hassas kalpler için cehennemdir.

♥Ben senin önünde değil, insanlığın çektiği acıların önünde eğildim, dedi.

Camdaki Kız Alıntılar

♥Karşınıza öyle biri çıkacak ki, size sevmeyi öğretene kadar sizden vazgeçmeyecek.

♥Ve son olarak hastalığın sevgisizlikten, şifanın ise her zaman sevgiden , şefkatten geldiğini çok daha iyi biliyorum.

♥Bu dünyada yara almadan büyüyen birinin var olduğuna inanmıyorum. Zaten insan aldığı yaralarla büyüyor, var oluyor ve kaderini yazacak olan kişiliğini kazanıyor.

♥...buraya genellikle hastalar değil, asıl hastaların hasta ettikleri gelir.

♥Meğer ben de bilirmişim konuşmayı, gülmeyi, kahkaha atmayı, bir erkeğin gözlerine aşkla, sevgiyle bakmayı...


♥İnsan sevmeyi sevildikçe öğrenir.

♥Küçükken çekilen acıların ateşi kolay sönmüyor , kolay unutulmuyor ve izlerini hayatımız boyunca üzerimizde taşıyoruz . O ilk çocukluk yıllarında üzerimize yapışan olumlu ya da olumsuz enerjiyi , daha sonra biz etrafımıza yaymaya başlıyoruz .

Kuyucaklı Yusuf Alıntılar


♥Varlığı büyük boşlukları dolduracak mahiyette değildi; fakat yokluğu müthişti...

♥''O gelmez artık!'' dedi.
''Nereden biliyorsun?'' dedim.
''Gidişinden belliydi!'' dedi.

♥Kendinde her şeyi yapabilecek kuvveti görmek, sonra yapılacak hiçbir şey bulamamak... Tükenmek bilmez bir sabırla bir meçhulü beklemek...

♥Fakat her şey geçer, her şey unutulur. Kendini bir felâketin içinde kaybetmenin mânâsı yoktur. İnsan birazcık da kalender olmalıdır!

♥Kuru ve sabit gözlerin arkasında nasıl bir ateşin yandığını; yavaşça kalkıp inen göğsün içinde nelerin kaynadığı bilinmediği için, insan mütemadi bir ürkeklik ve tereddüt içinde üzülür...

♥Hiç geçmeyen, hiç unutulmayan şeylerde var, beyefendi! Ölünceye kadar insanın sırtından atmayacağı şeyler de var...

♥Varlığı büyük boşlukları dolduracak mahiyette bir şey değildi; fakat yokluğu müthişti...

Canım Aliye Ruhum Filiz Alıntılar

♥Benim ay ışığını ne kadar sevdiğimi bilemezsin. Mehtaplı gecelerde yalnız başıma gezmek kadar hoşuma şey yoktur. Yalnız, bilmem dikkat ettin mi, mehtap insana daima bir arkadaş aratır.

♥Gözlerimi kapadığım zaman senin hayalini görüyorum" diyorsun. Ah Aliye, ben gözlerim açıkken bile hep seni görüyorum.

♥Etrafın seni sıkmaya başladığı zaman kitap oku..

♥Ben dünyada bu kadar güzel gülen, güldüğü zaman bu kadar güzel olan insan görmedim.

♥Eğer gözlerinden bir damla yaş gelirse onu, güzel gözlerini sıcak dudaklarımla öperek kurutacağım.

♥Dünyada rahat yaşamak için aptal olmak lazım.

BU YAZILAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR!

9 yorum

 1. Gerçek Renkleri severek okumuştum. Güzel kitaplar okumuşsun. Okudukların benimde listemde. Kısmet bakalım ne zaman okuruz.

  YanıtlaSil
 2. Hepsi birbirinden güzel kitaplar hele ki Canım Aliye, Ruhum Filiz ile 1984 benim favorilerimdendir :) Sağlıklı ve huzurlu günler :)

  YanıtlaSil
 3. Dolu dolu hoş bir yazı olmuş. Benim de beklentim daha yüksekti doğrusu ama yine okuma izleme anlamında mart ayı benim için de fena değildi. Bunun dışında toplumsal yaşamda mart ayı tam bir felaketler ayıydı tabi. Dolayısıyla bu durum bireysel yaşantıma da yansıdı. Yılın en sevdiğim ayı nisan. Umuyorum ki güzellikleriyle gelir. Yeni ayın çok güzel geçmesini diliyorum.

  YanıtlaSil
 4. Dolu dolu geçirmişsin ne güzel. Peki kitapların hiç birini okumadığımı söylesem.. O kadar çok gerideyim ki bu konuda.. İyi ki yazmışsın ama tavsiyelerini not aldım. Emeğine sağlık :)

  YanıtlaSil
 5. HABER KANALI GEZMEKTEN KİTAP FALAN OKUYAMIYORUZ BU ARA

  YanıtlaSil
 6. Alıntılar çok iyi. Alıntıların tuttuğu bir defterin var mı merak ettim.

  YanıtlaSil
 7. Bende bu ay için bir liste oluşturdum, okuyup bitirip paylaşmayı düşünüyorum. Güzel kitaplar okunmuş. Bakalım bu ay neler okuyacaksın :)

  YanıtlaSil
 8. Kuyucaklı Yusuf benim de favorimdir. Çok güzel kitaplar ve hepsinden yazılmış alıntılar çok güzel. Unutur gibi olduğumda dönüp dönüp okuyacağım. :)

  YanıtlaSil
 9. O içten naif yürekleri paralayan hikayelerinizi dört gözle bekliyorum. aklım hala "çocukluk biteli" hikayenizde. paylaştım sevdiklerime, okusunlar.dikkat çektim erozyona uğrayan geçmiş ve gelecek arasındaki o imce köprüye..

  YanıtlaSil

Yorum Kuralları:
1. Lütfen ''siyasi, ırkçı, ötekileştiren'' yorumlardan sakınınız. Bu yorumlar yayınlanmayacaktır.
2. Yaptığınız her yorum şahsım adına çok değerlidir. Sizden gelecek olumlu ve olumsuz tüm yorumlar benim kendimi geliştirmeme fayda sağlayacaktır.
3.''Telefon numarası, reklam amaçlı URL paylaşımı içeren yorumlar'' yayınlanmayacaktır. Lütfen yorum bölümüne reklam, tanıtım linki bırakmayınız.
4.Öneri, şikayet ve görüşleriniz için ''almanyaligelinblog@gmail.com'' mail adresinden ulaşabilir yahut sitede bulunan İletişim formunu doldurarak mesajınızı iletebilirsiniz.